Поганий сектор / блок – це ділянка жорсткого диску або флеш-пам’яті, яка не читається або не записує в результаті фізичного пошкодження поверхні жорсткого диску або виходу з ладу транзисторів флеш-пам’яті.

Оскільки в процесі роботи жорсткого диску погані сектори накопичуються, вони можуть поступово зменшувати доступну ємність вашого диску або флешки, або навіть призвести до їх відмови.

Перевірка диску на погані сектори за допомогою утиліти badblocks

Програма badblocks дозволяє користувачеві сканувати пристрій на наявність поганих секторів або блоків. Пристрій може бути внутрішнім або зовнішнім жорстким диском, представленим у вигляді файлу виду /dev/sdc. Спочатку ми з допомогою команди fdisk, запущеної від імені адміністратора (суперкористувача), виводимо інформацію по всіх дисках та їх розділах:

sudo fdisk -l
Відповідь команди fdisk

Потім запустіть сканування жорсткого диску на погані сектори / блоки за допомогою команди:

sudo badblocks -v /dev/sda2 > badsectors.txt
Відповідь команди badblocks

У наведеній вище команді badblocks сканує пристрій /dev/sda2, опція -v вказує на виведення детальної інформації. Крім того, результати операції зберігаються в файлі badsectors.txt за допомогою перенаправлення виведення > badsectors.txt.

У разі виявлення поганих секторів на вашому диску відмонтуйте його і забороніть операційній системі запис в ці сектори. Для цього вам необхідно буде скористатися командами e2fsck (для файлових систем ext2 / ext3 / ext4) або fsck разом з файлом badsectors.txt і файлом пристрою, як показано нижче. Опція -l вказує команді, що необхідно додати номери блоків, задані в відповідному файлі (badsectors.txt) в список поганих блоків.

Для файлових систем ext2/ext3/ext4

sudo e2fsck -l badsectors.txt /dev/sda2

Для інших файлових систем

sudo fsck -l badsectors.txt /dev/sda2

Пошук поганих секторів в Linux Disk за допомогою Smartmontools

Цей метод більш надійний і ефективний при роботі з сучасними дисками (ATA / SATA, SCSI / SAS, а також твердотільними накопичувачами), оснащеними системою SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), яка допомагає детектувати, повідомляти і в деяких випадках вести лог стану жорсткого диску. Ви можете встановити smartmontools за допомогою наступних команд:

sudo apt-get install smartmontools

Для контролю інтегрованої в диск системи S.M.A.R.T використовується утиліта smartctl. Детально ознайомитися з її можливостями ви можете за допомогою наступних команд:

man smartctl
smartctl -h

Тепер введіть команду smartctrl, вказавши в якості аргументу назву свого диску і прапор -H або –health, щоб отримати результати тестування диску.

sudo smartctl -H /dev/sda2
Відповідь команди smartctl -H

Представлені вище результати показують, що з вашим диском все в порядку, і у нього в найближчому часі не повинно бути ніяких апаратних збоїв. Для виведення оглядової інформації про стан диска використовується опція -a або –all, при цьому виводиться вся інформація системи SMART, а при використанні опції -x або –xall виводиться також інформація, яка не належить до системи SMART.

Коментарі